Aký výkon predstavujú nové M2 čipy od Apple?
Posledná Apple konferencia s názvom Worldwide Developers Conference nám priniesla novú verziu procesorov s označením M2. Táto udalosť sa konala 6.6.2022 a priniesla nám hneď niekoľko produktov, ktoré tieto procesory v sebe ukrývajú a dajú sa kúpiť. Aký výkon tieto čipy priniesli v porovnaní s predošlou verziou M1? To všetko a mnoho ďalšieho sme pre vás zisťovali a spísali v tomto článku.
zdroj: techradar.com
Vznik série s označením „M”
Až do roku 2020 mal Apple veľkú spoluprácu so spoločnosťou Intel. Tá sa podieľala na výrobe čipov, ktoré následne Apple predával vo svojich MacBookoch. Taktiež aj v 27-palcovom iMac 2020, Mac Pro 2019 a Mac mini 2018. Následne prišiel zvrat.
Apple sa rozhodol podieľať na výrobe vlastných, rýchlejších a energeticky úspornejších procesorov s označením „M.” Úplne prvé procesory M1 boli vydané v novembri 2020. Po M1 nasledovali profesionálne zamerané čipy M1 Pro a M1 Max, ktoré uzrel svet v roku 2021.
M1 Max je výkonnejšia verzia M1 Pro s väčšími jadrami GPU, šírkou pásma pamäte a väčšou veľkosťou matrice. Apple predstavil M1 Ultra v marci v roku 2022. Ten kombinuje vlastnosti dvoch čipov M1 Max. Stačilo len 3 mesiace na to a dočkali sme sa procesorov s označením M2.
Čo v sebe ukrývajú procesory M2
Rovnako ako M1 aj M2 má 4 výkonné jadrá a 4 efektívne jadrá, čo predstavuje celkovo 8 jadier CPU. Zvýšil sa počet megabajtov vo vyrovnávacej pamäti a to z 12 MB na 16 MB. V dôsledku toho môžeme očakávať vylepšený viacvláknový výkon oproti M1.
Apple tvrdí, že čip M2 posúva výkon ešte viac s CPU, ktoré je o 18 % rýchlejšie ako má M1. GPU je o 35 % výkonnejšie v porovnaní s predošlým modelom. Neural Engine dosahuje až o 40 % väčší výkon.
Ako druhá hlavná zmena bola integrácia kremíka. To však nemusí znamenať takmer žiadne výrazné zlepšenie v porovnaní s M1. Najmä preto, že sa drží 5nm výrobného procesu. Čip M2 debutuje v 13-palcovom MacBooku Pro a MacBook Air.
Miera, do akej je M2 lepší ako jeho predchodca, môže byť dôležitým faktorom pri kúpe nového Macu. Vždy je to o tom, či toľko výkonu skutočne potrebujete, a či ho pri práci aj využijete. Všetky rozdiely, ktoré M1 a M2 medzi sebou majú sme spísali v bodoch:
M1 procesor:
- Vyrobené pomocou 5nm procesu TSMC (N5)
- 16 miliárd tranzistorov
- 4 vysokovýkonné jadrá "Firestorm".
- 4 energeticky úsporné jadrá "Icestorm".
- Frekvencia procesora 3,2 GHz
- Jadrá CPU sa prvýkrát objavili v čipe A14 Bionic radu iPhone 12
- 8-jadrový GPU
- Podpora 8GB alebo 16GB unifikovanej pamäte
- Šírka pásma pamäte 68,25 GB/s
- Neurónový motor
- Media engine pre hardvérovo akcelerované H.264 a HEVC
- Nástroj na kódovanie a dekódovanie videa
- Procesor obrazového signálu (ISP)
zdroj: howtogeek.com
M2 procesor:
- Vyrobené vylepšeným 5nm procesom TSMC (N5P)
- 20 miliárd tranzistorov
- 4 vysokovýkonné jadrá "Avalanche".
- 4 energeticky úsporné jadrá "Blizzard".
- Frekvencia procesora 3,49 GHz
- Jadrá CPU sa prvýkrát objavili v čipe A15 Bionic radu iPhone 13
- 10-jadrový GPU
- Podpora zjednotenej pamäte 8 GB, 16 GB alebo 24 GB
- 100 GB/s šírka pásma pamäte
- O 40 percent rýchlejší Neural Engine
- Media engine pre hardvérovo akcelerované H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW
- Motor na kódovanie a dekódovanie videa s väčšou šírkou pásma
- ProRes kódovanie a dekódovanie motora
- "Nový" obrazový signálový procesor (ISP)
zdroj: techbox.sk
Zhrnuté a podčiarknuté
Celkovo čip M2 ponúka mierne vylepšenia oproti M1. Väčšina používateľov M1 tak nezaznamená výrazné zlepšenia pri prechodena na M2. Zmeny, ktoré nám priniesol nový procesor sú vo všeobecnosti užitočné a moderné.
M2 ponúka vylepšenia vo všetkých oblastiach vďaka vylepšenému 5nm procesu, aktualizovaným jadrám a GPU. Hlavné inovácie prichádzajú pre používateľov, ktorí potrebujú pracovať s videom, ako aj pre tých, ktorí majú pracovné postupy náročné na pamäť.
Video dekodér M2 s väčšou šírkou pásma ponúka zmysluplné vylepšenia pre video editory. Zatiaľ čo 24 GB zjednotená pamäťová vrstva a 100 GB/s šírka pásma pamäte výrazne zvyšujú kapacitu M2 na riešenie aplikácií náročných na pamäť a intenzívny multitasking.
Záver
Záver tak znie jasne: ak používate starší MacBook s ešte Inteláckym procesorom a cítite, že zmena na lepší by padla vhod, choďte do toho. Procesory M2 vás veľmi milo prekvapia. Avšak, ak máte zariadenia s procesorom M1, prechod na vyššiu verziu vás extra neohúri.
Viete, čo vás skutočne ohúri? Predsa naše príslušenstvo. Stane sa vaším denným pomocníkom v živote.